Perla kladského pomezí

 

Aktuality

Zde naleznete informace o aktuálním dění u nás na zámku.

Chcete-li být včas informováni o zámeckých kulturních akcích, napište tento požadavek na e-mail kultura@zameknm.cz

ZÁMECKÁ NOC 2019

sobotu 31. srpna vás srdečně zveme na ZÁMECKOU NOC 2019, která bude zahájena v 19 hodin. Letošní ročník se ponese v duchu významného hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Můžete se těšit na večerní tematické prohlídky, při kterých se jistě dozvíte zajímavé informace ze života mistra a rodiny Smetanových. Na zámeckém nádvoří bude instalovaná a volně přístupná výstava z Národního muzea s názvem „Bedřich Smetana ukryt v kameni“. Dále jsme pro Vás přichystali workshop odlévání kovových plaket, při kterém si budete moci vlastnoručně vyrobit přívěšek na krk. Večer nám také z věže zpestří slavnostní žesťový doprovod, přednášky a ochutnávky z náchodského pivovaru Primátor. V neposlední řadě se také budete moci občerstvit dobrým vínem a sýry z místní sýrárny Cheers.


BLANCH

Na nádvoří v arkádách zámku mohou návštěvníci shlédnout volně přístupnou prodejní výstavu olejomaleb Blanky Horové, která vystavuje pod přezdívkou Blanch. Abstraktní obrazy představují malířčin vnitřní svět.  Jak sama autorka dodává, dýchá z něj klid, pohoda a vyrovnanost. Výstava je přístupná od 2. července do 30. srpna

Plakát

       

SEZON 2019

sobotu 27. července 2019 v 15 hodin bude ve Švédské síni slavnostně zahájena výstava fotografií členů Kłodzkiego Klubu Fotograficznego s názvem SEZON 2019. Výstava je přístupná zdarma v rámci otevírací doby zámku od 9. do 17. hodiny a potrvá do 4. září 2019.

Plakát

 

VÝSTAVA AERONAUTICA - LÉTAJÍCÍ STROJE LEONARDA DA VINCIHO

Vážení přátelé,

srdečně Vás zveme na letošní hlavní letní výstavu AERONAUTICA - LÉTAJÍCÍ STROJE LEONARDA 
DA VINCIHO
, která se bude konat v zámecké Galerii Pod Žebrovkou od 1. června do 1. září 2019.  

Těšit se můžete na fascinující předchůdce dnešních rogal, vrtulníků, padáků a dalších létajících strojů sestrojených podle plánů z tajných da Vinciho deníků. Všechny exponáty jsou pohyblivé a návštěvníci si je mohou nejen prohlédnout, ale také rozhýbat svou vlastní silou.

Výstava se uskuteční u příležitosti výročí 500 let od úmrtí Leonardada Vinciho. 

Otevřeno v rámci otevírací doby zámku. Vstupenky se prodávají v zámecké pokladně.

Plakát


 

OTEVŘENÍ ZÁMECKÉ LIPOVÉ ALEJE

Vážení přátelé, 

dovolujeme si Vás informovat o otevření části zámecké zahrady, která byla po několik let skryta očím návštěvníků. Jedná se o lipovou alej na bývalém obranném valu. Alej je přístupná zdarma v rámci otevírací doby zámecké zahrady. 

V loňském roce se na zámku intenzivně pracovalo na realizaci projektu s názvem „Revitalizace prostoru valu a lipové aleje v areálu zámku Nové Město nad Metují“. Tento projekt spolufinancovala Evropská unie. Některé stromy byly ve velmi špatném stavu, a proto musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny. Tři nejstarší lípy zde však i nadále budou představovat svědectví dob dávno minulých. Díky nově vysazeným kusům počet dřevin oproti dřívějšku vzrostl. V prostoru aleje byla restaurována socha sv. Václava, vznikly zde nové mlatové cestičky a byly vysazeny nové rostliny, například hortenzie. Novinkou je osvětlení aleje, budovy špýcharu i věže Zázvorky.

Alej ponese nově jméno paní Pat Bartoňové-Dobenínové, manželky restituenta zámku Josefa Mariana, která se po přestěhování z USA do Nového Města nad Metují aktivně věnovala péči o zámeckou zahradu. Věříme, že lipová alej si najde mezi občany i turisty stejnou oblibu jako ostatní části zámecké zahrady a přispěje ke zvýšení atraktivity našeho zámku.


 

VÝHLED KULTURNÍCH AKCÍ NA ROK 2019 

Vážení přátelé, 

dovolujeme si Vás informovat o kulturních událostech, které se na zámku uskuteční v nadcházející sezóně.  

Kromě tradičních akcí nás i v letošní sezóně čeká několik novinek. Hlavním lákadlem k návštěvě v období letních měsíců bude zajisté výstava Aeronautica – létající stroje Leonarda da Vinciho, která představí pohyblivé vynálezy tohoto renesančního génia.

Těšit se můžete i na další ročníky oblíbených festivalů - Food Art Festival a U nás na zámku. Pro návštěvníky, kteří si nejen rádi vyslechnou výklad průvodce, ale také se rádi zapojí do děje a vyzkouší si své vědomosti, jsou připraveny speciální zážitkové prohlídky exteriérů zámku s oživlou postavou architekta Dušana Jurkoviče.

Kompletní seznam akcí naleznete na plakátu. 

Plakát


 

OPRAVA ZÁMECKÝCH TERAS

Vážení přátelé,

dovolujeme si vás informovat o pokračování další etapy obnovy kaskádových teras v zámecké zahradě. Jedná se
o část nejvyššího úseku opěrných zdí u objektu Špýcharu, které navazují na bývalý obranný val s lipovou alejí.

Práce ani v roce 2019 výrazně nenaruší běžný návštěvní provoz.

Informace o obnově teras 2019


 

OBNOVA BÝVALÉ VODÁRENSKÉ VĚŽE 

Vážení přátelé,

dovolujeme si Vás informovat, že rodina Bartoň–Dobenín a Správa zámku v termínu srpen – září 2017 uskutečnily opravu bývalé vodárenské věže v Novém Městě nad Metují. Projekt se zaměřil na 1. etapu opravy vnějšího pláště objektu této věže, která se nachází v jihovýchodní části zámeckého areálu.

Celkové náklady této 1. etapy byly bezmála 160.000,- Kč bez DPH a téměř z jedné třetiny byl projekt laskavě finančně podpořen dotací z Královéhradeckého kraje z programu Obnova památkového fondu na území Královéhradeckého kraje.

Informace o obnově vodárenské věže

 

Kontakt

Rezervace prohlídek (pokladna)
Zámek Nové Mesto nad Metují
Tel: +420 491 470 523
E-mail: pokladna@zameknm.cz

Kulturní akce, svatební obřady
Mgr., Bc. Zuzana Myška Vodehnalová
E-mail: kultura@zameknm.cz

Správce zámku
Ondřej Daněk, DiS
E-mail: zamek@zameknm.cz

Rychlý vzkaz
Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Kde nás najdete

Mapa